NSF
Nordvästra Skånes Flygklubb

Väder

Turistinfo

NYHETER FRÅN 2020-05-19 TILL 2020-09-24

Spaka Själv på Höganäs Flygplats 26-27 september

529

Nu närmar sig hösten och det har blivit dags för säsongens sista spaka-själv-helg
Lördag 26/9 och söndag 27/9 kl 10 -18 hälsar vi alla flygintresserade välkomna att titta in och prova på..

2020-05-19 / JEP


Carin flög EK idag!

553 Stort Grattis till hennes första ek flygning.Välkommen i vårt glada gäng på egna vingar.

2020-09-18 / Flygskolan


Första ek flygningen för Torben Lund Hansen i lugnt och vackert väder på bana 32

552

Vi önskar Torben lycka till på egna vingar i lufthavet.

2020-09-14 / Flygskolan


KONERNA SNART PÅ PLATS - KOM OCH HJÄLP TILL

551

Under lördagen kämpade ett tappert gäng med konerna på bana 14/32. Efter lite intrimning har vi nu slipat på metoden och konerna börjar nu hamna på plats. Supersnyggt och praktiskt. Länge har vi vetat att vi har en av Sveriges bästa gräsbanor. Snart har vi en av Europas topp 10!

Imorgon Söndag den 13/9 kör vi sista konerna på bana 14/32 och vi uppmanar alla medlemmar som har lite tid över och ett par hyggliga ”Wellingtons” (läs stövlar) att komma ut och   hjälpa till med konerna. Vi bjuckar på gott kaffe, härlig klubbkänsla och massor av skratt. Kom igen nu, vi ses imorrn!

2020-09-12 / Fältgänget


Välkommen på Allmänt Medlemsmöte i Nordvästra Skånes Flygklubb! onsdagen den 18 november, klockan 19.00

Vi satsar på att kunna hålla mötet i klubbstugan, men de dåvarande omständigheterna i pandemin får avgöra.

Vi återkommer med mötesagenda och definitivt besked om lokal. Notera dag och tidpunkt så länge! Vi ses!

Styrelsen, NSF

2020-09-08 / ÅK


FÖRBEREDELSE INFÖR FFK HAVSÖVERVAKNING

546 Per Quiding och Lars Lökholm står i startgroparnainför fredagens FFK havsövervakning på västkusten.

2020-08-21 / JEP


Formationsflygning

544 Fyra nya formationspiloter blev klara i helgen som gick, bra väder med ännu bättre piloter gjorde det strålande resultatet, att hålla avståndet är ju mottot i dessa tider. Grattis !

2020-08-17 / Flygskolan/MA


Klubben har fått två nya flyginstruktörer

545

I tisdags nådde så resan sin höjdpunkt. Jesper Gaarde och Niclas Mathson gjorde sina AoC för sin flyginstruktörsbehörighet och klarade detta med bravur. Dom har båda utfärdade temporary permissions så ni kan redan nu boka flyglärartimmar och lektioner med grabbarna. Niclas kommer främst att börja skola med våra PPL elever och Jesper tar sig an klubbens nya LAPL elever. (Jesper gör även flyglärartimmar och allt annat utöver själva grundskolning på PPL nivå.)

Vi säger välkomna i lärarskaran grabbar och ser fram emot massor av skolning.

2020-08-20 / Flygskolan


NU ÄR DEN HÄR. FLYGSKOLANS NYA TEASERFILM!

543

Efter några timmar i luften och fler i redigeringsstudion är nu äntligen klubbens nya teaserfilm färdig. Med siktet inställt på att sprida budskapet om vår fina flygklubb och extraordinära flygskola ligger nu denna film på Vimeo. Dela gärna filmen med era vänner, bekanta och andra som är flygintresserade. Så, sätt er tillbaka, korka upp en go limonad och njut för några minuter av vårt härliga nordvästskåne från luften. (Filmproducent: Jesper Gaarde)


länk till filmen: 

https://vimeo.com/436139706?ref=em-share

2020-08-06 / AV-avdelningen


Flygfisk - säsongsavslutning på tisdag 25 augusti !

528

Passa på och njut av sommarens sista Flygfik-träff på ESMH

Vi följer givetvis myndigheternas föreskrifter och rekommendationer vid alla våra arrangemang under Coronapandemin

Välkomna!

2020-05-19 / JEP